واحد مانیتورینگ صرع

با توجه به درصد بالای صرع مقاوم به دارو در میان بیماران مبتلا به صرع و امکان بروز عوارض بیشتر در این بیماران، توجه خاص و بررسی دقیق آنها به منظور کنترل تشنجات امری ضروری و حیاتی تلقی می شود. این بیماران به درمان دارویی، مقاوم بوده و استفاده از سایر روشهای درمانی به منظور کنترل تشنجات برای آنها ضرورت دارد.
مهمترین روش تشخیصی که امروزه در سراسر جهان برای بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو مورد استفاده قرار می گیرد،  Long-term video-EEG monitoring (LTM) است. LTM یا مانیتورینگ طولانی مدت با ویدئو و نوار مغز، روشی است که در آن با ثبت چندروزه نوار مغز بیماران همراه با ثبت ویدئویی حملات تشنج، امکان تعیین محل کانون صرع فراهم می شود. با تعیین کانون صرع بیمار و جراحی ضایعه ایجادکننده تشنجات  کنترل صرع به صورت کاملا موثر امکان پذیر می گردد به نحوی که در بسیاری از موارد،جراحی صرع منجر به بهبود کامل بیماران، قطع درمان دارویی ضدصرع، کاهش عوارض ناشی از مصرف طولانی مدت داروها، کاهش خطرات ناشی از تکرار حملات تشنج و نهایتا بهبود کیفیت زندگی بیماران می گردد.
در طی سالهای اخیر علی رغم فراهم شدن امکان جراحی صرع در ایران، به علت عدم وجودامکاناتLTMدراستان ، بیماران مبتلا به صرع مقاوم به دارو جهت انجام LTM پسازمدتها یا انتظارطولانی به ناچارراهی شهرستانهای دیگری مانند تهران واصفهان شده و متحمل سختیهای زیادی می شدند.در سال 1398 بیمارستان شفا برای نخستین بار در استان مازندران و استانهای مجاور، اقدام به تاسیس واحد مانیتورینگ صرع به منظور انجام LTM و نیز جراحی صرع نموده است تا بیماران مبتلا به صرع و خانواده آنها از جدیدترین امکانات تشخیصی و درمانی بروز دنیا بهره مند شده و از آلام و سختیهای آنها کاسته شود.

واحد مانیتورینگ صرع بیمارستان شفا

در واحد مانیتورینگ صرع بیمارستان شفا، بیماران تحت نظارت پزشک متخصص مغز و اعصاب (فلوشیپ صرع) و کادر پرستاری مجرب به مدت چند روز بستری می شوند. در طول این مدت، نوار مغز دائمی و ثبت حملات تشنج برای آنها انجام می گردد و در پایان بیماران با درمان دارویی مرخص می گردند. تیم پزشکی پس از بررسی یافته های شبانه روزی بیماران در زمان بستری، اقدام به تعیین کانون تشنج می نماید و سپس در کمیسیونی با حضور متخصص مغز و اعصاب، جراح اعصاب، روانپزشک، روانشناس، رادیولوژیست و متخصص پزشکی هسته ای در مورد جراحی صرع بیماران با حضور بیمار و خانواده تصمیم گیری می شود.
امید است با فراهم نمودن امکانات لازم برای جدیدترین روشهای تشخیصی و درمانی صرع گامی در جهت خدمت رسانی به بیماران مبتلا به صرع و خانواده آنها برداریم.